Spektakularne efekty osiągają przy jej wykorzystaniu np. Nasi naukowcy z Wydziału Architektury. Właściwie w każdym obszarze badawczym sztuczna inteligencja jest dziś u nas obecna – mówił rektor Szarata. Punktem wyjścia do dyskusji o kształceniu był raport „Zatrzymać najlepszych – trendy w kształceniu w obszarze sztucznej inteligencji na poziomie doktoranckim”. W rozmowie rektorów podkreślono wybitne talenty młodych polskich kadr – osób, które podejmują studia na kierunkach informatycznych i odnoszą światowej klasy sukcesy, a potem z dużymi osiagnięciami budują swoje biznesy.
Od ręki przetłumaczą każdą książkę na alfabet Braille’a – studenci PK autorami rewolucyjnego wyświetlacza
- Jako ekspert od wizerunku, promocji i komunikacji wspiera swoją radą pracowników Politechniki Krakowskiej.
- Maria Żychowska, kierownik Katedry Rysunku Malarstwa i Rzeźby WA PK.
- W ramach współpracy z Politechniką Krakowską liczymy na wymianę wiedzy, doświadczeń i kompetencji – w obszarze metodyki BIM.
- Krakowskie środowisko naukowe straciło wybitnego profesora, naukowca, wychowawcę wielu pokoleń, wyjątkowego, aktywnego i lubianego przez studentów pedagoga, a także wspaniałego człowieka, architekta rozwoju i rozkwitu Politechniki Krakowskiej.
- Tam w najbliższym czasie zostaną upublicznione w ramach wystawy, która ma być zaczynem dyskusji nad przyszłością rynku.
Do finansowania zakwalifikowano 174 projekty o łącznej wartości ponad 9,7 mln zł. Do konkursu wpłynęło 30 prac w dwóch kategoriach – https://horoshop.pl A (pomysły/projekty koncepcyjne) oraz B (zrealizowane), w których młodzi architekci zaprezentowali innowacyjne rozwiązania roślinne odpowiadające współczesnym wyzwaniom środowiskowym. W kategorii A drugie miejsce zajęła mgr inż. Studentka Politechniki Krakowskiej została nagrodzona za pracę „La Via Dell’Acqua”. Projekt jest pracą magisterską wykonaną na kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej, którą autorka obroniła we wrześniu 2023 roku. Promotorami pracy dyplomowej byli dr inż.
Eksperci PK w gronie ekologów
To zaangażowanie, społeczność, która przejawiała się w działalności naukowej i zawodowej na rzecz miasta jest tego najlepszym wyrazem. Badacz z Politechniki Krakowskiej podkreśla, że wprowadzenie nowej technologii wymaga profesjonalnego wsparcia wykładowców i pracowników naukowych, którzy wcześniej nie mieli doświadczeń w pracy w środowisku VR. Dlatego w ramach projektu „VRChem” zostanie opracowany ramowy program kursu z wirtualnej rzeczywistości, obejmujący metodologię i materiały szkoleniowe dla nauczycieli akademickich. Liderem tego zadania będzie grupa METID z Politechniki Mediolańskiej, specjalizująca się w obszarze metodologii nauczania z wykorzystaniem VR.
W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział m.in. Minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka, wiceministrowie Ireneusz Zyska i Wojciech Murdzek, przedstawiciele administracji, środowiska przedsiębiorców i nauki oraz jednostek otoczenia biznesu. Politechnikę Krakowską reprezentowali prorektor ds. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego PK, uczestnik prac w ramach – poprzedzającego podpisanie porozumienia – Partnerstwa wodorowego. Na działaniach na rzecz społeczeństwa skupiła się także akcja „Różowych skrzyneczek” realizowana już od kilku miesięcy na Politechnice Krakowskiej. Do tej inicjatywy uczelnia dołączyła dzięki organizacji ESN PK i pierwszej edycji „Budżetu studenckiego na PK”, z którego skrzyneczki zostały sfinansowane.
– Z większością osób po prostu mijamy się codziennie na kampusach. Tymczasem, społeczność PK tworzą niezwykli ludzie, posiadający często ciekawe pasje. I tak narodził się pomysł na nasz cykl. W uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego Szkoły Doktorskiej PK wzięły prorektor ds. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK (której organizacyjnie podlega Szkoła Doktorska Politechniki Krakowskiej) oraz prorektor ds. W Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym Politechniki Krakowskiej „Kotłownia”, gdzie inauguracja miała miejsce, zjawił się też prorektor ds.
Wszystkie nasze idee to odpowiedzi na te problemy. Są to próby technologicznych rozwiązań, które mają je wyeliminować – mówi Hubert Orlicki. Od ponad 20 lat jego pasją są motocykle i realizowana przy ich pomocy turystyka motocyklowa. Od 2 lat realizuje się też pływając na deskach SUP, a od zeszłego roku także uprawiając windsurfing.
Inżynierskie Targi Pracy PK z ogromnym zainteresowaniem pracodawców i studentów
W 2014 roku po 40 latach pracy w PKP, gdzie zajmował szereg odpowiedzialnych stanowisk, przeszedł na emeryturę. Jest autorem wielu nowatorskich regulaminów organizacji ruchu dla inwestycji, związanych z rozbudową stacji i węzłów kolejowych. To także współautor wielu wniosków racjonalizatorskich, usprawniających pracę przewozową. Projektował część pomieszczeń i nadzorował prace budowlane na nowo otwartym Dworcu Głównym w Krakowie. Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierciŚp.